1-800-680-4106 office@gotouaa.org

OUR TEAM

TEAM

UAA is a volunteer-led organization supported by a small staff which includes the Operations Manager and the Executive Director.

The Executive Committee partners with the staff, and this includes the President, President Elect, Vice President, Treasurer and 3-6 Directors supported by the immediate Past President. The Treasurer is elected annually. All others are elected for three-year terms.

EXECUTIVE BOARD

Philip Charlton

Philip Charlton

Executive Director

Eric Brown

Eric Brown

President

Bob Richens

Bob Richens

Past President

Paul Hurysz

Paul Hurysz

President-Elect

Geoff Kempter

Geoff Kempter

Vice President

Jim Neeser

Jim Neeser

Treasurer

Becky Spach

Becky Spach

Director

Tim Walsh

Tim Walsh

Director

Brandon Hughson

Brandon Hughson

Director

John Wasmer

John Wasmer

Director

Matt Goff

Matt Goff

Director

Jimmy Williams

Jimmy Williams

Director

UAA Staff and Officers

 

Title and Name  Address  Contact
Operations Manager
Diona Neeser
Utility Arborist Association
2009 W. Broadway Ave. Suite 400, PMB 315
Forest Lake, MN 55025
(651) 464-0380
EMAIL
Executive Director
Philip Charlton
1620 New Port Vista Dr.
Grafton, WI 53024   Midwest Region
(513) 623-1737
EMAIL
President
Bob Richens

ArborMetrics
224 Thompson St # 104,
Hendersonville, NC 28792   Southeast Region

(828) 200-0795
EMAIL
Past President
Sara Sankowich
Unitil
6 Liberty Lane W
Hampton, NH 03842   Northeast Region
(603) 379-3833
EMAIL                     
President Elect
Eric Brown
SMUD
4401 Bradshaw Rd
Sacramento, Ca 95827   SW/West Coast/Hawaii Region
(916) 732-6766
EMAIL
Vice President
Paul Hurysz
Duke Energy
526 South Church Street
Charlotte, NC 28202   Southeast Region
(980) 373-9371
EMAIL
Treasurer
Jim Neeser
The Davey Resource Group
P.O. Box 394
Forest Lake, MN 55025   Midwest Region
(651) 202-1088
EMAIL
Director
Becky Spach
FirstEnergy Group
76 S. Main Street-10 Fl
Akron, OH 44308   Northeast Region
(330) 384-5533
EMAIL
Director
Tim Walsh
The Davey Tree Expert Company
1500 North Mantua St
Kent, OH 44240   Northeast Region
(303) 673-9515
EMAIL
Director
Amy Murray
Integrity Tree Services
2300 Sanford Ave SW
Grandville, MI 49418   Midwest Region
(248) 425-6531
EMAIL
Director
Brandon Hughson
Rainbow Treecare Scientific Advancements
11571 K-Tel Drive
Minnetonka MN 55343   Midwest Region
(612) 685-5476
EMAIL
Director
John Wasmer
ACRT, Inc.
1333 Home Ave.
Akron, OH 44310   Northeast Region
(209) 329-6246
EMAIL

Director
Chuck Anderson

ECI
12505 Waterlow Park Lane
Raleigh, NC 27614   Southeast Region
(919) 744-0050
EMAIL

UAA Regional Representatives

 

Region  Representative  Contact
 International Rep (Brazil) Pedro Mendes Castro EMAIL
 Midwest Rep Tim Mackey EMAIL
 Midwest Rep Nate Carlisle EMAIL
 Midwest Rep J. Michael O’Connor EMAIL
 Midwest Rep Dylan Evans EMAIL
 Midwest Rep Scott Skopec EMAIL
 Midwest Rep Andy Olson EMAIL
 Midwest Rep J.M. Sparkman EMAIL
 Midwest Rep Donald Lovato EMAIL
 Midwest Rep Mike Greer EMAIL
 Northeast Rep Guy Vogt EMAIL
 Northeast Rep Nathan Wright EMAIL
 Northeast Rep Frank McGraw EMAIL
 Northwest/Western/Alaska Rep James McKendry, RPF EMAIL
 Southern Rep Steve Bostock EMAIL
 Southern Rep Steve White EMAIL
 Southeast Rep Jess Mason EMAIL
 Southeast Rep Dennis Detar EMAIL
 SW/West Coast/Hawaii Rep Krassimir Piperkov EMAIL
 Pacific Northwest Brett Huet EMAIL
     

Our UAA Past Presidents

2018 Sara Sankowich Unitil
2017 Craig Kelly PG&E
2016 Joe Osborne Empire District
2015 D. Fleischner Trees, Inc.
2014 P. Jelen Arizona Public Service
2013 A. Beard Public Service New Mexico
2012 R. Hendler Dow AgroSciences
2011 W. Nutter Wright Tree Service
2010 N. Money Pacific Gas & Electric, Ret.
2009 R. Miller PacifiCorp
2008 W. Peterson Davey Tree Expert Co.
2007 J. Orr Asplundh
2006 B. Fisher BC Hydro
2005 L. Grayson American Electric Power
2004 R. Bell Pacific Gas & Electric
2003 K. Eckert Arborglobal
2002 S. Cieslewicz CN Utility Consulting
2001 M.A. Neal Arizona Public Service
2000 S.A. Asplundh Asplundh Tree
1999 R. Johnstone Conectiv
1998 J. Arkett Duquesne Light
1997 J. Downie Public Service Colorado
1996 M. Simons Atlantic Electric
1995 S. Hallmark Puget Sound P&L
1994 D. Holewinski ECI
1993 R. Bailey Tampa Electric
1992 J. Goodfellow Puget Sound P&L
1991 R.N. Thiessen TransAlta Utilities
1990 M. Watson Potomac Edison
1989 R.Wells Philadelphia Electric
1988 D.Van Bossuyt Portland GE
1987 D.Konieczka Wisconsin Electric
1986 J. Oatman Florida Power
1985 H. Wilder Houston L&P
1984 S.T. Griffiths Ontario Hydro
1983 M.E. Treece Duke Power
1982 R. Van Bossuyt N.E. Power
1981 C.J. Pilkerton S. California Edison
1980 E.S. Ulrich Metropolitan-Edison
1979 W.B. Clowney Philadelphia Electric
1978 E.T. Naese Georgia Power
1977 G.A. Kihl Indiana P.S.C.
1976 B.F. Swisher Columbus & S
1975 I.O. Bauer Baltimore G&E
1974 W.P. Jenkins Ontario Hydro
1973 J.E. Knight Detroit Edison
1972 C.E. Lee S. California Edison
1971 G.K. Brown Georgia Power
1970 J.J. Crann Connecticut L&P

MEMBER PORTAL

Facebook
LinkedIn